طراحی صنعتی تبریز

OAT کفشی که پس از کاشته شدن، رشد می کند.کفشی که پس از کاشته شدن در خاک رشد می کند، در آخرین هفته ژانویه 2011 برنده دوم طراحی سبز جایزه بین المللی هفته مد آمستردام شد.

ویژگی این کفش کاملا تجدیدپذیر زیستی که شرکت هلندی OAT آن را طراحی و ساخته، این است که به جای دور انداخته شدن می تواند در باغچه کاشته شده و همانند یک گیاه رشد کند.توضیحات تیم طراحی:


دستورالعمل اوت(OAT) برای تهیه صبحانه مورد علاقه مادر طبیعت؛


ما مدعی هستیم که شما میتوانید کفشهای OAT را خاک کنید، تا بعد گل هایی رشد کنند و شکوفه بدهند.اما چه اتفاقی سر کفش میاید؟
خب به خاک تبدیل میشوند. ترکیبات استفاده شده در کفشهای اوت(OAT)مخلوطی از مواد طبیعی چون شاهدانه، چوب پنبه، کتان های زیستی بهمراه نوعی پلاستیک پوسیدنی است. به این معنی که مقدار معینی از پلاستیک ذکر شده در محیط ایده آل به مدت 6 ماه تا 90 درصد به طبیعت باز میگردد(EN13432). البته این زمان به باغچه شما و یا هر محل دیگری که میخواهید کفشها را در آن خاک کنید بستگی خواهد داشت. اما شرایط  ایده آل، محیطی گرم، مرطوب، بارور و پر از میکروب جهت پوساندن مواد است. اگر قصد دارید تا این فرایند را تسریع ببخشید میتوانید کمی بُکاشی به خاک اضافه کنید.  اگر قصد کاشتن کفشهایتان را دارید، خوشحال میشویم که ما را هم در جریان کار قرار بدهید.
نحوه ساخت به صورت رازی بین ماست و چیزی نمیتوانیم بگوییم اما همین قدر که تمامی مواد اولیه از اروپا تهیه شده به جز شاهدانه که به دلیل غیر قابل اعتماد بودن منابع اروپایی مجبور شدیم از خارج تهیه کنیم، ولی برای تولیدهای آینده منابعی را از شاهدانه در داخل اروپا پیدا کرده ایم.


آیا کفشها روی پاهایمان پوسیده میشوند؟

نه، فقط هنگامی که کفش های OAT  در زیر خاک جایی که میکروب ها زندگی می کنند باشند می پوسند، میتوانید کفشها را در باران و گِل و لای بپوشید و آنها را کثیف کنید و سپس آنها را بشویید یا این که از کثیف پوشیدن آنها لذت ببرید.


اگر آنها را خیس بپوشید آیا دانه گلها از زبانه های آن رشد میکنند؟

فکر نمیکنیم این اتفاق بیافتد، اما مطمئن هم نیستیم، در واقع امیدواریم این اتفاق بیافتد چون فوق العاده خواهد شد. اما دقت کنید دانه هایی که بر اثر خیس شدن کفش شروع به رشد بکنند، بر اثر خشک شدن آن، خواهند پژمرد. این زندگی است که با آن معامله می کنیم: بی اساس است!!!


مجموعه اولیه: راضی و تکمیل

نه!صبر کنید...ما ازاین کفش های OAT که اینجا هستند بسیار مفتخریم. ما آنها را می سازیم و سرانجام ماجراجویی واقعی را شروع می کنیم. این کقش ها در ابتدای تولید این گونه اند حالا ما می توانیم تولید را بهبود ببخشیم و زنجیره ها را فراهم کنیم و روی ایده های جدیدی که در ذهنمان جوانه میزند کار کنیم. ما هنوز راه زیادی پیش رو داریم و چیز های زیادی باید یاد بگیریم. ولی یک چیز باقی می ماند: ما فقط به دیدگاه خود می چسبیم حتی اگر آن فقط دیدگاه ما باشد. اولین قدم کوچک ما را می توانید دوست داشته باشید یا از آن متنفر باشید یا اینکه قبول کنید یا نکنید، اما این منطقی است که ما آن را دنبال می کنیم و به آن باور داریم و ما را محدود می کند که با چالش های زیادی روبرو باشیم. از آن جایی که این اولین محصول ماست که اجرا میشود مطمئنیم که تعداد زیادی انتقاد مثبت دریافت خواهیم کرد. اما بدون اصطحکاک هیچ خلقتی وجود ندارد و بدون انتقاد هیچ توسعه ای. پس آن را دنبال می کنیم!

دانه گلها
عامیانه بگوییم، کفشهای(OAT) صفحاتی حاوی دانه گلها را در درون دارند که اگر مطابق دستور العمل ها عمل کنید و این صفحه را همراه با کفشتان بعد از کهنه کردن آنها دفن کنید، گلها شکوفه خواهند داد. این دانه ها در داخل کفش شما یک یا دو سال دوام میاورند. مسئولیت دفن کفش در محیطی که به شما تعلق ندارد برعهده شماست.


دانه هایی که در کفش گذاشته ایم شامل: 

1-    گل پنجهزاری (ژاپنی)
2-    گل میمون مهمیزدار
3-    گل آفتابگردان
4-    گل سیلن
5-    گل خشخاش
6-    گل سرختوزیع وپخش

نمیتوان دانه گلها را به همه جای دنیا فرستاد. آشنا کردن گونه های جدید با اکوسیستم های مشخص صدمه بزرگی به حیات وحش محلی وارد میسازد. بنابراین فعلاً به خارج از اروپا توزیعی نداریم ولی بشدت روی آمریکا و کشورهای دیگر کار میکنیم.
اگر روزی رقم فروشمان به رقم فروش اسلحه ها در بازار برسد ( به به ، به به) و همه شروع به استفاده و دفن کفشهایمان بکنند، حتماً مشکلاتی برایمان پیش خواهد آمد. هدف بلند مدت ما رسیدن به توانایی تهیه کود از کفشها به صورت صنعتی و استفاده از آن به عنوان کود گیاهی میباشد. در این راستا با مسئولان جمع آوری زباله در هلند مذاکره کرده ایم تا تسهیلاتی را برای جمع آوری زباله های زیست تجدیدپذیر در شهر ایجاد کنند. در این روش شما کفشهایتان را در سطل زباله های پایدار می اندازید تا تبدیل به کود گیاهی شوند.
تحقیقات اولیه در سری اولیه تولیداتمان نشان میدهد، نسبت به کفشهای معمولی تا 99 درصد در آب و تا 60 درصد در دی اکسید کربن کاهش داشته ایم. امسال قصد داشتیم آنالیز جامعی از کفشهایمان داشته باشیم، اما چون این تحقیقات هزینه های زیادی دارند تصمیم گرفتیم اول کمی کفش بفروشیم.


بازیافت کردن یا زیست تجدیدپذیر ساختن؛

بازیافت به این معنی است که شما همچنان از مواد سمی و غیر زیستی و تجدیدناپذیر در کفشهایتان استفاده میکنید، که نهایتاَ سر از طبیعت در میاورند. به عنوان مثال پاشنه کفش ها. علاوه بر آن بازیافت مواد همیشه با کاهش کیفیت آنها همراه است. بدین معنا که محدودیتی در چند بار بازیافتن یک ماده موجود است. اشتباه بزرگی خواهد بود اگر فکر کنیم بازیافتن مکرر یک ماده بر کیفیت آن خواهد افزود و یا هیچ تاثیری نخواهد گذاشت، بازیافت و یا بازساخت، یک راه بسیار خوب برای طولانی کردن طول دوره استفاده از پلاستیک هاست، اما همیشه در انتهای هر دوره، پلاستیکی تجدیدناپذیر در دست باقی خواهد ماند.


زیست تجدیدپذیر و زیست سازگار

مواد لزوما برای دفع در طبیعت نیازی به زیست تجدیدپذیر بودن ندارند. یک فاکتور مهم ساختار زیستی آنهاست. پلاستیک حاصل از شیره درخت فیکوس  مثالی از این دسته است که تجزیه نمیشود، اما طبیعت راه هایی برای بازگرداندن آن به چرخه خود دارد. همین ویژگی در مورد شیشه و گوگرد هم صادق است. فاکتور مهم دیگر بحث کمیت مواد است. مقدار زیادی از یک ماده در یک منطقه خاص برای هیچ اکوسیستمی مناسب نخواهد بود. که در آن یافتن یک تعادل برای چالش یک پارچگی با طبیعت نهفته است.


گهواره به گهواره:

آیا کفش هایOAT  گهواره به گهواره اند؟ نه. جواب غافلگیر کننده است؟ کفش هایOAT  از چرخه ی طبیعت الهام گرفته شده است درست مثل فلسفه گهواره به گهواره. در این حس کفش های OAT و c2c ایده های مشابه را دنبال می کنند. ما همچنین با افرادی که درگیر گهواره به گهواره اند کار می کنیم و ما در یک پروسه در این جا(هلند) برندی را شرکت دادیم که الهام گرفته از گهواره به گهواره است. به هر حال ما گواهی هایی که نشانگر نام تجاری ما به عنوان قسمتی از جنبشمان باشد را نداریم و بر این باوریم که لازم هم نداریم. آنچه که مهم است اثبات قولهایمان و ادعاهایمان به طور جدی و توسعه همیشگی برای عموم است. به عنوان شرکت یا افراد هدفی را که دنبال می کنیم و امیدواریم که انجام بدهیم که دلیلی برای کمک به ما و  توسعه قدرت طبیعت است.


فهرست آرزوهای بزرگ (OAT)      

چسب ! هرچند تمام تلاشمان را برای ساختن کفشها بدون استفاده از چسب میکنیم، اما کفشها با یک چسب زیست تجدیدپذیر، محکم تر، راحت تر و کم هزینه تر خواهند بود. موضوع دوخت بهتر است با این که دوخت های کتانی مان حسابی محکم هستند اما باز هم خواهان موادی محکم تر هستیم.

رنگ ! رنگهای با ثبات مشکل اصلی محصولات زیست تجدیدپذیر هستند. ریشه مشکل هم در تثبیت رنگ روی بافت پارچه نهفته، زیرا مواد تثبیت کننده ریشه شیمیایی دارند و رابطه چندان خوبی با طبیعت ندارند.
اعضای تیم OAT


Christiaan Maats: تاسیس، طراحی و توسعه
اهل شهر مرزی(Delfzijl) در شمال هلند، کریستیان پس از اتمام دبیرستان به غرب(Delft) سفر میکند تا تحصیل طراحی صنعتی را آغاز کند. او که عاشق سفر کردن است مدتی را در اسپانیا و ایتالیا صرف یاد گیری زبان و تنفس در فرهنگ آن مناطق کرده است. سرانجام خود را غرق در ایده داستان گویی از طریق طراحی محصول در سیدنی استرالیا میکند. بعد از فارغ التحصیل شدن در رشته طراحی کفش تصمیم گرفت شانس خود را با گشت و گذار در آمستردام و تولید کفش بیازماید.    


 Dirk-Jan Oudshoorn  امور اجرایی و مالی
از سرزمین های پوشیده از گل در غرب هلند. دیرک – یان اصلا با طبیعت غریبه نیست. مدتی را در (Delft) روی کلوب های شبانه متحرک که از مواد بازیافت شده ساخته شده اند به تحصیل پرداخته و 2 ماه هم در سال 2009 در مالزی با اورانگوتان ها کار کرده و بعد از همه این ماجراجویی ها به تیم اوت پیوسته است. انرژی بی پایان او در فوق برنامه ها و اضافه کاری های آخر هفته پیشرفتهای بسیاری را نصیب گروه کرده است.


 Marielle van Leewen  امور تجاری و ارتباطاتی
یک بومی دیگر از شهر (Delfzijl) و همکلاسی قدیمی کریستیان. ماریل از استرالیا و آسیا تا آمریکا را گشته و در راه هم مهارت های خوبی را در کایت سواری روی آب کسب کرده است. او از ژانویه 2011 به تیم پیوسته. بعلت بودن مشاور ارزشمندی از سالهای نخست توسعه مان و بعد از سالها تلاش در عرصه مدیریت ارتباطات شرکت های بزرگ بانکی، کمی برای تنوع بی تابی میکرد. استعداد خوب در زمینه عکاسی، متخصص مدیریت بحران، و جادوگر عرصه ارتباطات. به دنبال محیطی پویاست تا با چالش های گوناگون به زندگی خود جذابیتی تازه ببخشد. از آنجا که این کار هر روزه ما، در اوت است، انتخاب آسان بود.

ترجمه: محمد راد
نظارت و ترجمه تکمیلی: عسل سرگردی(مدیر بخش ترجمه سایت طراحی صنعتی تبریز)

با تشکر از م. کشاورز


منابع:  PDF   TEAM   DEZEEN*حقوق ترجمه و ویرایش برای tabrizid.com محفوظ است.*


16 خرداد 1390 ساعت 21:43 | نویسنده: جواد یزدانی | چاپ | بالای صفحه 3 دیدگاه
Copyright © 2009-2012 www.tabrizid.com | All Rights Reserved. | تمامی حقوق برای سایت طراحی صنعتی تبریز محفوظ است. | برداشت با ذکر منبع و درج پیوند آزاد است. | نیرو گرفته از بلاگ اسکای