طراحی صنعتی تبریز

برگزیده ایرانی معتبرترین جایزه طراحی دوچرخه


 

    در فهرست برندگان نهایی پانزدهمین دوره مسابقه سالانه بین المللی طراحی دوچرخه که با شرکت 863 شرکت کننده از 58 کشور برگزار شد، نام یک طراح ایرانی نیز به چشم می خورد.

     مهدی مومنی  دانشجوی رشته طراحی صنعتی دانشگاه هنر اسلامی تبریز با طرح سورنا، تنها ایرانی برگزیده این دوره، در دسته Merit Award بود.

توضیح طراح:
    سورنا یک دوچرخه شهری تاشو است. گروه هدف این دوچرخه دختران و پسران جوانی هستند که به استفاده از دوچرخه در زندگی روزمره علاقه دارند اما به دلیل وجود موانع قادر به استفاده زیاد از آن نمی باشند.
در طراحی سورنا سعی شده تا حد امکان این موانع برطرف شود تا میزان استفاده از این وسیله نقلیه ی سبز در بین جوانان افزایش یابد.
 برای بالا بردن جذابیت این دوچرخه نزد جوانان سعی شده تا حدی دوچرخه با ظاهری اسپورت طراحی شود.
بدنه دوچرخه طوری طراحی شده که به سادگی می توان آن را بر اساس جنسیت استفاده کننده تغییر شکل داد.(می توان دوچرخه را به آسانی تبدبل به یک دوچرخه دخترانه کرد و بلعکس). ضمنا ابعاد دوچرخه در حالت دخترانه نسبت به حالت پسرانه کوچکتر می شود. برای این منظور ضامنی در بدنه قرار دارد که با آزاد کردن آن می توان دوچرخه را بر اساس نیاز کاربر تنظیم نمود. از این قفل (ضامن) برای تا کردن دوچرخه نیز استفاده می شود.
مزیت عمده این دوچرخه نسبت به نمونه های مشابه(دوچرخه تاشوی چرخ بزرگ) امکان حمل دوچرخه بر روی چرخ هایش بعد از تا شدن است(عدم درگیری چرخ ها بعد از تا شدن).  سایت  Tabriz ID  این موفقیت را به مهدی مومنی تبریک می گوید.در این دوره، 19 طرح در دسته های مختلف برنده نهایی اعلام شدند که طرح ها و مشخصاتشان را میتوایند در اینجا ببینید.(شایان ذکر است یکی از طرح های برگزیده به دلیل انتخاب شدن در مسابقه reddot قبل از اعلام نتایج نهایی از مرحله فینال حذف شد.)

درباره IBDC


جدول زمانبندی:

1-ثبت نام:  May 1 ~ July 15
2-ارسال آثار:  July 15
3-اعلام نتایج مرحله اول:  Before August 15
4-ارسال مدل برای مرحله نهایی:  November 15
5-اعلام نتایج نهایی و مراسم اهدای جوایز:  روز افتتاحیه نمایشگاه دوچرخه تایپه

معیار انتخاب، تطبیق هر چه بیشتر طرح ها با اصول تولید انبوه و نیاز بازار می باشد.


مسابقه بین المللی طراحی دوچرخه که توسط Industrial Technology of MOEA, R.O.C. و Cycling & Health Tech Industry R&D Center در کشور تایوان برگزا می شود تا سال 1997 در کشور کره جنوبی و ژاپن برگزار می شد. این رقابت توسط  کمپانی  Giant بزرگترین تولید کننده دوچرخه دنیا، کمپانی Merida  متعلق به شرکت فولکس واگن آلمان و دومین تولید کننده بزرگ دوچرخه دنیا و کمپانی Shimano  ژاپن تولید کننده تجهیزات حرفه ای دوچرخه حمایت می شود.

IBDC  هر ساله اقدام به ساخت پروتوتایپ تعدادی از طرح های برگزیده و معرفی آن ها به کمپانی های تولید کننده برای تولید انبوه می کند. ضمن اینکه هزینه ساخت پروتوتایپ را نیز به طراحان باز می گرداند.


جوایز:


Gold Award (1 winner)
(1) Prize of NT$500,000
(2) Certificate
(3) Subsidy for model manufacturing
 
Silver Award (1 winner)
(1) Prize of NT$200,000 for each winner/group
(2) Certificate
(3) Subsidy for model manufacturing
 
Bronze Award (1 winner)
(1) Prize of NT$100,000 for each winner/group
(2) Certificate
(3) Subsidy for model manufacturing
 
Excellent Award (6 winners)
(1) Prize of NT$30,000 for each winner/group
(2) Certificate
(3) Subsidy for model manufacturing
 
Merit Award (12 winners)
(1) Prize of NT$15,000 for each winner/group
(2) Certificate
(3) Subsidy for model manufacturing


(*اطلاعات بالا مربوط به دوره پانزدهم می باشد. برای آگاهی از شرایط شرکت در دوره شانزدهم به این سایت مراجعه کنید.*)


نتابج رقابت 2010 در سایت رسمی مسابقه:
http://www.ibdcaward.org/ehtml/history/index.aspx


http://www.satincesena.net/?p=1621

30 اردیبهشت 1390 ساعت 04:27 | نویسنده: جواد یزدانی | چاپ | بالای صفحه 1 دیدگاه
Copyright © 2009-2012 www.tabrizid.com | All Rights Reserved. | تمامی حقوق برای سایت طراحی صنعتی تبریز محفوظ است. | برداشت با ذکر منبع و درج پیوند آزاد است. | نیرو گرفته از بلاگ اسکای